„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać, to zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi…” (EV)
Te słowa niejednokrotnie przypominał nasz wielki rodak św. Jan Paweł II. Życie jest największym i najświętszym darem Boga. Jest największą wartością, o którą troszczymy się każdego dnia z największą starannością. Człowiekiem jest także nienarodzone dziecko i jemu również należy się prawo do życia. Nie decyduje o tym choćby najbardziej rozwinięte prawo stanowione przez człowieka. I to właśnie życiu poczętemu należy się największa ochrona, gdyż jest to człowiek „najbardziej bezbronny ze wszystkich bezbronnych”.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego – dotycząca kwestii obrony życia dzieci chorych – spowodowała niezwykle emocjonalne reakcje wielu osób w naszym kraju.

Samo stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. „Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. Jest to bowiem akt poważnego nieposłuszeństwa wobec prawa moralnego, co więcej, wobec samego Boga, jego twórcy i gwaranta; jest to akt sprzeczny z fundamentalnymi cnotami sprawiedliwości i miłości. «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający.

„Liczę na to, że ten film pomoże widzom lepiej zrozumieć zagadnienie życia po śmierci” – mówi Michał Kondrat, reżyser „Czyśćca”. Obraz w kinach można oglądać od 23 październikach.

Film „Czyściec” to najnowsze dzieło Michała Kondrata, autora docenionych w Polsce i za granicą obrazów „Miłość i Miłosierdzie” oraz „Dwie korony”. W swoim kolejnym filmie reżyser zastanawia się nad tym, co czeka nas na końcu naszej ziemskiej egzystencji. Jak sam wspomina, postanowił w tej opowieści posłuchać mistyków – m.in. ojca Pio czy św. Faustyny – którzy dzięki bożej łasce mogli zobaczyć zaświaty oraz obcować z duszami zmarłych. „Spisane przez nich świadectwa pozwalają nam poznać namiastkę tego, co czeka nas po drugiej stronie” – mówi Michał Kondrat.

W bieżącym roku, w obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19, przez cały listopad (a nie tylko w oktawie Wszystkich Świętych) będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych – czytamy w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego przez Penitencjarię Apostolską. Jak zaznaczono, chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych tam, gdzie są one zakazane.

Penitencjaria Apostolska zaznacza, iż otrzymała wiele próśb od biskupów, którzy prosili, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zostały zmodyfikowane pobożne dzieła mające na celu uzyskanie odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych.

W Dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny w naszej parafii Msze Święte będą sprawowane o godz.: 7.00; 8.00; 9.00; 10.30; 12.00; 15.00; 17.00;

22 października w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Jana Pawła II.

Oto jego 10 najważniejszych, już prawie klasycznych, wypowiedzi o Bogu, duchowości i drugim człowieku.

1. "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co jest w człowieku. Tylko On to wie!" (Homilia wygłoszona w dniu inauguracji pontyfikatu)

Umiłowani w Chrystusie Panu Siostry i Bracia!

Pan Bóg stworzył świat z miłości i troszczy się o niego nieustannie jak gospodarz o swoją winnicę (por. Iz 5, 1-2), a mimo to tym światem wstrząsają rozmaite dramaty i kryzysy. Niektóre z tych kryzysów są skutkiem ludzkiej słabości i grzechu, inne zaś mają przyczyny naturalne (por. Iz 5, 5-7). Dzisiaj jesteśmy właśnie świadkami takiej kryzysowej sytuacji, wskutek której cierpią setki tysięcy ludzi na całym świecie, którzy zachorowali na Covid 19, doświadczając niejednokrotnie niewyobrażalnej traumy.

W tym roku po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej obchodzone jest w całym Kościele powszechnym! Przypada ono 5 października, czyli w rocznicę jej śmierci.

Papież Franciszek podjął decyzję o wpisaniu wspomnienia św. Faustyny do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Dekret w tej sprawie ogłosiła w tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Został on podpisany przez prefekta kard. Roberta Saraha i sekretarza abp. Arthura Roche.

Niedzielna transmisja Mszy Św. z Bazyliki o godz.10.30 i 12.00

Link do kanału YouTube

'Parafia Myszyniec'

Telefon parafialny we wszelkich sprawach